Reportáž
z darovania krvi


www.docolo.skUznanie patrí najmä prvodarcom (2007)

19. seprembra 2007 sa mi prihodila naozaj pekná vec. Toto ráno som mal naplánované ďalšie darovanie svojej červenej krvičky, na ktoré som sa veľmi tešil, keďže to malo byť už po 20-ty krát. To znamená, že som to konečne dotiahol na strieborného darcu krvi!
Tento deň bol však o to významnejší, že spolu so mnou sa rozhodol darovať krv aj môj nový kamarát a prvodarca Pavol, ktorý ma skontaktoval cez tieto webstránky.

Dôležitý nie som ja, ale Pavol (v pozadí), ktorý sa aj napriek počiatočným obavám predsa rozhodol pustiť svojou žilou a poprvýkrát darovať to, čo sám kedysi v minulosti dostal. Odber však zvládol úplne bez problémov, ako sa na prvodarcu pekne patrí :-)


Ďalšie darovanie krvi na Partizánskej ulici v Bratislave (2002)

(ospravedlňujem sa za zhoršenú kvalitu obrázkov)

3. júna 2002 sme sa opäť stretli na Hematológii na Partizánskej ulici v Bratislave, plní vzácnej červenej tekutiny, pripravenej opustiť naše žilky

«« Prvodarkyňa Aďa sa vytešuje z toho, že po dvadsiatich-x rokoch sa konečne dozvie aká je krvná skupina, podľa toho ako sa s Kalim k sebe mali si dovolím tvrdiť, že sú rovnaká krvná skupina :))

»» ... i takto si János pomyslel si: “Čože je to pre mňa jedno pichnutie iiiiiiiiiiihlou?!?!?!" ... Úgy van János, úgy van, len sestričky skoro zinfarktovali ako si tam zručal :))

«« Toto je prvodarca Vlado. Zažil v ten deň aj iné prvenstvo - prvý krát v živote bol vyradený z odberu krvi.

»» Kali má veľmi rád vpich ihly do žily (masochista), ale neznáša, keď mu ako dvesto tisíc násobnému darcovi napichnú iba prst ... a to sa práve stalo, ale statočne zaťal zuby, vyronil za vedro sĺz, ale nekričal tam na celé oddelenie ako ... viď foto #2 :))«« Nová tvár pri odbere, ktorú organizovala JMK s. s r. o. Oslovovali sme ho Andy, ale tuším to bola len prezývka, na ozajstné meno sme sa akosi zabudli spýtať ... ale hádam ho ešte na HTO dostaneme, tak sa povyzvedáme a potom všetko prezradíme ... :))

»» Ha már a kezibe van megnyugszik (Keď to má v ruke, už je pokojný)... to je náš János, zaumienil si, ze sa bude učiť po maďarsky, aby rozumel svojim krstným rodičom ... ale pumpoval to tam zo seba dobrých dvadsať minút ... krv :))
«« Silvia, najelegantnejšia darkyňa akú kedy JMK s. s r. o. malo na svojej akcii. Pravá dáma. Chlapci boli nažhavení z jej vystupovania a dievčatá s Jánosom z jej béžového kostýmu :))


»» Kali čo povieš na Aďu? Je dosť fotogenická? Môže byť? ... Túto fotku darujem tebe a prepáč mi ten prst v objektíve, asi si ho dám odseknúť, veď načo mi bude, aj tak mám ruky dochrámané :))«« Všimnite si ten úsmev. Úplne vyjadruje Kaliho sklony k masochizmu. Už je napichnutý a vytešuje sa z tej bolesti, čo mu spôsobuje ihla v ruke :)

»» Šípková Ruženka. Zaspala, keď sa pichla ihlou. Úplne ako v rozprávke, len ten princ János nie a nie docválať na svojom bielom Pejkovi ... János, ze ťa hanba nefackuje!!!


«« Asi takýmto spôsobom oddychujú čerstvo skončení právnici. Ľahnú. nechajú sa napichnúť a dajú si polhodinového šlofíka. Tomáš, budíček !!!

»» To asi chce mená. Zadný rad zľava: Tomáš, Aďa, János, Kalman a tí dvaja vpredu Katka a Andy (Katka je tá vysmiata s okuliarmi).


«« Od steny Sylvia, Andy a Katka ... Andymu sa uši kývali, kým neboli všetky taniere prázdne. Ale on je veľký maratónec, hádam to vybehá ;)

»» Tu sme sa akože snažili prejaviť zmysel pre symetriu. Len sme prehliadli jeden detail - schovali sme päťdesiat kilového Andyho, za sto dvadsať kilového Jánosa, ale inak do pohody, n' est-ce pas? :)
«« Z tohto záberu by som normálne vystrihol pánsku časť a nechal tam len holky. Ony tam stoja úplne vzorovo ... tuším majú pózovanie v krvi :)

»» No a toto sme my, JMK s. s r.o.Mikulášska kvapka krvi (2001)

(ospravedlňujem sa za zhoršenú kvalitu obrázkov)

Siedmeho dňa dvanásteho mesiaca roku dvetisícprvého sme sa (my, JMK s. s r.o.) podujali na ďalšie darovanie krvi. Naša decembrová akcia dodatočne nazvaná “Mikulášska kvapka krvi” prebiehala súčasne s kampaňou “Získavajte prvodarcov zo svojho okolia!”. Tu je zopár záberov z miesta činu, pretože časť z nich je už asi (teda - asi určite) v nenávratne »»» IZI-mu sa podarilo na jednom z digitálnych foťákov (vtedy to bola prevratná technologická novinka) stlačiť nie práve to najvhodnejšie tlačidlo ...

«« Takto obyčajne všetko začína ... teda keď sa odmyslia tie uvodné papierovačky. Kali je vysmiaty, ale to ešte nemá ihlu v ruke ... tú fotku po vpichu som sem radšej nedal ... :)


»» Tohto človeka si poriadne pozrite, a keď ho stretnete na ulici, tak mu poďakujte, ze ste si nemohli pozrieť dalších tridsať fotiek, ktoré boli pri akcii nafotené ... po hlave udierať neodporúčam.«« A zase Kali, opäť usmiaty, lebo všetky slzy minul pri odbere vzorky krvi.


»» Teta sestrička aj s Ivanom sa tvária veľmi vážne, ale inak tam bolo strašne veselo.


«« Toto je prístroj, ktorým sa meria tlak krvi (TK). Ak vás takým niečím bude niekedy ujo doktor atakovať, tak sa nebojte. Okrem toho, že vám to načas zastaví prítok krvi do ruky, to vôbec nie je nebezpečné (info len pre tých, ktorí to vidia prvý krát).


»» A toto zase je Kika. NIKDY NA ŇU NEMIERTE FOTO- APARÁTOM!!! Strašne nerada sa fotí a má veľmi ostré zuby. :).«« Jejda, moja maličkosť. Mal som strašne nízky tlak. Teta sestrička ho musela hľadať až niekde na podlahe ... Tú ruku na stole si poriadne pozrite - vyzerá ako vykĺbená? Nie? Bola, ale nehovorte to nikomu.

»» Ivanko sa ešte usmieva, lebo nevie čo ho čaká. Na tomto lôžku ležal prvý krát, a ani zďaleka netuší, že o chvíľu odpadne ... heheh.«« Marián to všetko znášal veľmi statočne, bolo to jeho neviem- koľké darovanie po neviem- koľkých rokoch.


»» Náš dlhovlasý Janíček, ktorý so mnou a s Kalim vytvára JMK s. s r. o. (spolok s ručeným obmedzením - to “y” a “i” sú správne napísané).«« To je zase Iziho fejs. Teraz je fotený z inej strany, aby ste si ho mohli ešte lepšie obzrieť a ešte lepšie zapamätať (dôvod - viď koment k obr. č. 2).

»» Kali sa tiež tvári šťastne, ale on je strašne dobrý herec, takže ako ho ja poznám, určite to len hrá. On sa strašne bojí ihly, tak ako všetkého, čo je ženského rodu. Tuším je od prírody taký bojazlivý a hanblivý ... :))

«« Kali je od prírody bojazlivý a hanblivý ... čo sa však nedá povedať o Janovi. Ten sa hneď chytil príležitosti kriesiť odpadnutú cuzdiu krásku. Ale na druhej strane, keby sa Kali dostal do tejto prítulnej situácie, tak by mal adresu, e-mail aj telefón, čo sa Janovi nepodarilo. (hihihi)

»» A takýmto spôsobom sme si rozkývavali uši. My slobodní mládenci sme skonštatovali, že aspoň raz za tri mesiace máme poriadne raňajky. Kika ako správna baba polovicu nechala a spravodlivo rozdelila medzi tých štyroch nenažrancov okolo nej.

«« Mama, Frči, Dáša, Maxo. Táto štvorka sa nám prihlásila cez i-net (pár nám ich posunul Nooby) ... oni asi majú doma jedla dosť. Skoro nič nezjedli, len sa vyškierali do objektívu.»» Tu sa tvárime ako na spoločnej fotke, ale nie je úplne spoločná. Chýba tu Dáška, ktorá musela utekať na vlak, keďže ju doma na Orave očakávala ozajstná zabíjačka (vraj na nej poriadne pribrala a nabudúce, keď pôjde s nami darovať, tak už bude mať aj tých 50 kg, čo k darovaniu krvi treba ako minimum) a chýba tu aj Frči, ktorá si potrebovala niečo súrne vybaviť. Ale keď zacítila vínko na vianočných trhoch, tak sa hneď pridala. :))

«« A takto to finišovalo. Využili sme pohostinnosť stánkov na vianočných trhoch a doliali sme si chýbajúcu červenú tekutinu.Na stole sa úplne nenápadne tvári malá kôpka čokolády, ktorá bola do súťaže “O najrýchlejšie z krvi vytečeného” venovaná od organizátora odberu JMK s. s r. o.

»» A na záver samotný akt využitia pohostinnosti stánku s veeeeeeeľmi dobrým vareným červeným vínkom. Jeho konzumácia v spojení s predchádzajúcim darovaním krvi spôsobuje urýchlený účinok a tým pádom aj nižšie výdavky, ktoré sa dajú rozumne využiť - napríklad na ďalší pohárik vareného vínka.

[ prejsť hore, na začiatok tejto stránky ]